Blog

beans-3702999_1920

Węglowodany - celuloza

To właśnie włókno pokarmowe, czyli celuloza, pobudza pasaż jelitowy. Pasaż treści pokarmowej w jelicie powinien być na tyle powolny, aby składniki pokarmowe mogły się wchłonąć. Jednocześnie na tyle szybki, by nie powodować obstrukcji tj. zaparć.
raspberry-4599580_1920

Węglowodany - cukry

To zagadnienie zawsze będzie obarczone ryzykiem cukrzycy i otyłością. Cukry, czyli monosacharydy i oligosacharydy (dwu-, trzy- i czterocukry).
potato-2277455_1920

Krótko o węglowodanach

Węglowodany występują we wszystkich roślinach, począwszy od sacharozy w burakach cukrowych, po całkowicie niestrawne włókno kory drzew.
food-bowl-430347_1920

Opakowania karm z opisem-pułapką

Najbardziej mylące opisy karm to ‘o smaku…’, ‘wyłącznie…’ lub ‘mięsna…’. Najważniejsze to same składniki - białka, sole mineralne, witaminy, tłuszcze i węglowodany - ich proporcje i źródło pochodzenia. Surowce czy nazwa produktu jak ‘z kurczakiem’, z ‘wołowiną’ lub ‘z łososiem’ - to drugorzędna kwestia.
detox-1995433_1920

Koncepcja zdrowego żywienia

Z pewnością spotkaliście się z pojęciem ‘diety bytowej’, która oznaczać ma ze swej definicji pożywienie zapewniające utrzymanie, regenerację i dostarczenie minimalnej ilości energii. Jednym słowem ma zapewnić funkcjonowanie organizmu. A na jakim poziomie, to już zupełnie inna kwestia.
diet-695723_1920

Składniki pokarmowe - podstawowe wiadomości

Karma jako źródło składników odżywczych – ma za zadanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów w organizmie psa i kota. Musi zatem wspierać przewód pokarmowy, nerki, tarczycę, mózg i układ nerwowy, wątrobę i narządy rozrodcze. Dodatkowo, dbać o układ szkieletowy, zęby, oczy i skórę.
bee-hives-2183862_1920

Praca pasieczna - ule i konieczne narzędzia

W miarę ocieplania i zakwitania miododajnych, i pyłkodajnych roślin, liczebność pszczelich rodzin wzrośnie. Kiedy w cieniu temperatura przekroczy wartość 15°C, nastąpi wzmożone wydzielanie wosku przez pszczele osobniki. Tym samym praca w pasiecie nabierze rozpędu.
bee-1850116_1920

Pasieka wiosną

Na przełomie stycznia i lutego matka rozpoczęła składanie jaj wewnątrz zimującego kłębu. Aby czerw mógł się optymalnie rozwijać, temperatura wokół niego musiała mieć wartość 35°C. Wiązało się to z olbrzymim zużyciem zimowych zapasów i wystąpieniem pewnych chorób. Zatem pora roku, którą pożegnaliśmy - była dla pszczół najtrudniejszą.
beehive-578191_1920

Trutnie

Macie dość pszczół? Dlaczego? Podium to wszak trzy miejsca – ha, ostatni pszczeli osobnik to truteń. Wiele na temat trutnia nie będzie. Spokojnie.