POLISEPT VET WOUND IRRIGATION to płyn przeznaczony do bezpośredniego przemywania ran i przygotowania łożyska rany do dalszego postępowania leczniczego. Stosowany w celu usuwania zanieczyszczeń biologicznych, tj. pozostałości tkanek martwiczych, skrzepów, włókien fibrynowych i strupów; nieorganicznych zanieczyszczeń mechanicznych; usuwania biofilmu bakteryjnego. Dodatkowo, stymuluje naturalne procesy naprawcze w ranie i przyspiesza proces gojenia, utrzymując odpowiedni stopień nawilżenia w ranie. Idealny do bezurazowego usuwania przyschniętych opatrunków oraz usuwania strupów.
Opakowanie: 250 ml
Zastosowanie: POLISEPT® VET Wound Irrigation stosuje się wspomagająco w leczeniu ran chirurgicznych; ran ostrych jałowych i zakażonych (w tym z zachyłkami i kieszonkami); ran przewlekłych (odleżyny, owrzodzenia), w tym zainfekowanych; miejscowych oparzeń I-go i II-go stopnia; odleżyn, ropni i owrzodzeń; śródoperacyjnej ochrony rany; usuwania przyschniętych opatrunków.
Właściwości: Szczególne właściwości preparatu POLISEPT® VET Wound Irrigation wynikają z połączenia zawartych w płynie osmotycznym, synergicznie działających substancji aktywnych - polihexanidyny (PHMB) o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i betainy, substancji powierzchniowo czynnej, która skutecznie ułatwia usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych, w tym biofilmu bakteryjnego.
Sposób użycia:
Bezpośrednia aplikacja na ranę, przemywanie (irygacja) ran - rany przepłukiwać, polewając je płynem bezpośrednio z opakowania; w przypadku ran gryzionych i szarpanych lub przy obecności zachyłków i kieszonek należy zapewnić odpływ płynu z rany; płynu nie wprowadzać do rany pod dużym ciśnieniem.
Stosowanie zwilżonych kompresów - zwilżony ogrzanym płynem kompres przyłożyć do rany, delikatnie docisnąć i pozostawić na 10-15 minut; przymoczki przygotowywać, nawilżając kompresy lub jałową gazę w proporcji 10 ml płynu na 10x10 cm² gazy/kompresu; zalecane szczególnie w postępowaniu z przewlekłymi, zainfekowanymi ranami dla efektywnego usunięcia biofilmu bakteryjnego; w podobny sposób można przygotować opatrunek, który należy zmieniać z częstotliwością odpowiednią do charakteru rany.
Przecieranie ran - martwe tkanki, zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne można usuwać, delikatnie przecierając powierzchnię rany gazikiem lub kompresem obficie nasączonym ogrzanym płynem.
Usuwanie przyschniętych opatrunków - przyschnięty opatrunek intensywnie zwilżyć ogrzanym płynem; odczekać do momentu, gdy opatrunek będzie można delikatnie usunąć w sposób nie uszkadzający rany; po zdjęciu opatrunku ranę można przykryć nawilżonym kompresem i pozostawić na 10-15 minut.
UWAGA! Zaleca się, szczególnie w postępowaniu z ranami przewlekłymi, ogrzanie płynu do temperatury zbliżonej do fizjologicznej temperatury ciała (nie stosować płynu zimnego, wyjętego z lodówki).
Przeciwwskazania i środki ostrożności: Nie stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu. Nie podawać w iniekcji lub wlewach dożylnych. Nie stosować do płukania jam otrzewnowych. Nie stosować w obrębie chrząstki stawowej oraz centralnego układu nerwowego. Nie stosować do przemywania oczu i uszu.
Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze do 25°C. Nie zamrażać.
Przechowywać z dala od promieni słonecznych, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Po użyciu opakowanie zutylizować zgodnie z lokalnymi przepisami.
Skład: Polihexanidyna (PHMB); Undecylenaminopropyl betaina; Chlorek wapnia; Chlorek potasu; Chlorek sodu.