Czekolada zawiera metyloksantynę, a jej aktywnymi składnikami są: teobromina i kofeina. Głównym prowodyrem wystąpienia objawów zatrucia jest teobromina, a z kolei kofeina potęguje te, które już wystąpiły.
Dawka toksyczna teobrominy to 100 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.
Przykład: dla 3 kg psa wartość 300 mg teobrominy wywoła objawy zatrucia. Dla porównania, mleczna czekolada zawiera do 60 mg tej substancji, a gorzka - do 450 mg!
Dawka toksyczna kofeiny to 140 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.
Jeżeli wiemy, że nasz zwierzak miał kontakt z kilkoma tabliczkami czekolady – natychmiast powinniśmy udać się z nim do weterynarza.
Objawy, jakie można zaobserwować to:
- wymioty (i te są akurat pożądane),
- biegunka,
- nadmierna aktywność,
- pobudzenie,
- zwiększone wydalanie moczu,
- czy drżenie mięśni (zwiększa się ich kurczliwość).
Dodatkowo, może dojść do tachykardii albo bradykardii, zaburzeń rytmu serca, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.
Objawy mogą wystąpić do 4 godzin po spożyciu tak dużych ilości czekolady.
Nie ma specyficznej odtrutki na tego typu zatrucie. Właściciel, zanim uda się do weterynarza, może jednak zminimalizować objawy i zapobiec dalszemu wchłanianiu teobrominy, i kofeiny do organizmu zwierzęcia.
Należy wywołać wymioty.
U psa - można podać doustnie wodę utlenioną w ilości 1-2 ml na 1 kg masy ciała; jeżeli zwierzę nie zwymiotuje w ciągu 15 minut - można podać doustnie dodatkowe 0,5 ml wody utlenionej na 1 kg masy ciała.
U kota - sprawa nie jest tak prosta; aby wywołać wymioty, należałoby podać ksylazynę, a to z kolei może zaaplikować jedynie lekarz weterynarii.
Kiedy już trafimy do lecznicy, weterynarz intubuje pacjenta, podaje mu tlen i nawadnia go płynami wieloelektrolitowymi. Dalej, następuje płukanie żołądka, podawany jest węgiel aktywowany, a po 30 minutach od podania węgla aktywowanego - zwierzak otrzymuje środki przeczyszczające.
Stabilnego pacjenta leczy się już podtrzymująco, aby polepszyć jego samopoczucie i przywrócić do normy parametry życiowe.
Pamiętajmy, że po zatruciu czekoladą może dojść do wtórnego zapalenia trzustki!