Zatrucie czekoladą

Twój zwierzak zjadł dużo czekolady!!! Co wtedy? Natychmiast powinieneś udać się z nim do weterynarza. Czekolada zawiera metyloksantynę, a jej aktywnymi składnikami są teobromina i kofeina. To one powodują zatrucie!

Data publikacji: 01/02/2021

Czekolada zawiera metyloksantynę, a jej aktywnymi składnikami są: teobromina i kofeina. Głównym prowodyrem wystąpienia objawów zatrucia jest teobromina, a z kolei kofeina potęguje te, które już wystąpiły.


Dawka toksyczna teobrominy to 100 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.
Przykład: dla 3 kg psa wartość 300 mg teobrominy wywoła objawy zatrucia. Dla porównania, mleczna czekolada zawiera do 60 mg tej substancji, a gorzka - do 450 mg!


Dawka toksyczna kofeiny to 140 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.


Jeżeli wiemy, że nasz zwierzak miał kontakt z kilkoma tabliczkami czekolady – natychmiast powinniśmy udać się z nim do weterynarza.


Objawy, jakie można zaobserwować to: 

  • wymioty (i te są akurat pożądane), 
  • biegunka, 
  • nadmierna aktywność, 
  • pobudzenie, 
  • zwiększone wydalanie moczu, 
  • czy drżenie mięśni (zwiększa się ich kurczliwość). 


Dodatkowo, może dojść do tachykardii albo bradykardii, zaburzeń rytmu serca, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.


Objawy mogą wystąpić do 4 godzin po spożyciu tak dużych ilości czekolady.


Nie ma specyficznej odtrutki na tego typu zatrucie. Właściciel, zanim uda się do weterynarza, może jednak zminimalizować objawy i zapobiec dalszemu wchłanianiu teobrominy, i kofeiny do organizmu zwierzęcia. 


Należy wywołać wymioty.

U psa - można podać doustnie wodę utlenioną w ilości 1-2 ml na 1 kg masy ciała; jeżeli zwierzę nie zwymiotuje w ciągu 15 minut - można podać doustnie dodatkowe 0,5 ml wody utlenionej na 1 kg masy ciała.

U kota - sprawa nie jest tak prosta; aby wywołać wymioty, należałoby podać ksylazynę, a to z kolei może zaaplikować jedynie lekarz weterynarii.


Kiedy już trafimy do lecznicy, weterynarz intubuje pacjenta, podaje mu tlen i nawadnia go płynami wieloelektrolitowymi. Dalej, następuje płukanie żołądka, podawany jest węgiel aktywowany, a po 30 minutach od podania węgla aktywowanego - zwierzak otrzymuje środki przeczyszczające. 


Stabilnego pacjenta leczy się już podtrzymująco, aby polepszyć jego samopoczucie i przywrócić do normy parametry życiowe.


Pamiętajmy, że po zatruciu czekoladą może dojść do wtórnego zapalenia trzustki!

Powiązane Produkty

Purina FortiFlora Canine Probiotic Complement
177,20 zł

Purina FortiFlora Canine Probiotic Complement

Karma uzupełniająca FortiFlora Canine Probiotic Complement dla psów dorosłych i szczeniąt, zawierająca żywe bakterie kwa...

Dia DOG’N CAT 6 tabletek
39,60 zł

Dia DOG’N CAT 6 tabletek

Dia Dog’n Cat jest kompleksowym produktem dietetycznym opracowanym specjalnie do podawania w czasie i bezpośrednio po os...

BioProtect
82,70 zł

BioProtect

Preparat jest przeznaczony dla psów i kotów z zaburzeniami mikroflory przewodu pokarmowego powodowanymi, np. biegunkami,...