4min czytania

Behawior zwierząt domowych

W tekście znajdziesz informacje o rozpoczęciu procesu wychowania szczeniąt i kociąt, które nie wolno mylić z tresurą.

Data publikacji: 13/01/2015

Psy - Szczenięta

Istotnym elementem w relacji między człowiekiem a szczenięciem jest jego świadomy wybór, a następnie jego socjalizacja w nowym środowisku.

Wychowanie każdego zwierzęcia należy rozpocząć jak najwcześniej. W przypadku szczeniąt 7 tydzień życia pozwala już na samodzielne poznawanie przez nich otoczenia, w jakim się znajdują; na rejestrowanie bodźców (dźwięku mowy ludzkiej, gestów, ich barwę i natężenie).

W trakcie procesu wychowania, którego nie wolno mylić z tresurą – istotnym elementem jest zasada posłuszeństwa. Rozpoczynamy zatem naukę od dwóch aspektów: po pierwsze „swoje imię” – używając imienia psa przy każdej zabawie, karmieniu, rozmowie z nim, przyciągamy jego uwagę i przywołujemy go na wołanie; po drugie – słowo „nie” – stanowcza reakcja człowieka i przerwanie niepożądanej czynności, jak gryzienie mebli, skubanie zębami, wskakiwanie na ludzi itp.

Nauka czystości to kolejny proces, który należy rozpocząć niezwłocznie po przyniesieniu psa do domu. Aby ułatwić właścicielowi naukę w tej materii, wskazać należy, iż szczeniaka wyprowadzamy 6-8 razy dziennie, i tak: z samego rana, po obudzeniu; po każdym posiłku (15-20 min. po jedzeniu); po drzemce; po pozostawieniu psa samego na krótki czas; zanim właściciel położy się spać; za każdym razem, kiedy skamle, piszczy, podchodzi do drzwi.

Ważne, aby piesek skupił się na swoim zadaniu! Nie należy się z nim bawić ani wrócić do domu, dopóki się nie załatwi!

Nigdy nie wolno karać psa za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu!

Koty - Kocięta

To upodobania przyszłego właściciela, a także warunki lokalowe powinny stanowić o wyborze kota. Należy rozważyć, czy jesteśmy zainteresowani kocurem, czy kocicą? Odpowiednią rasą, czy zwyczajnym milusińskim dachowcem? Czy interesuje nas jeden kot, czy większa ich ilość?

Elementarną zasadą postępowania z kociętami jest przyzwyczajenie ich do korzystania z kuwety. Zachęcamy je poprzez łagodne umieszczanie w kuwecie po każdym posiłku i gdy oddanie odchodów nastąpi poza nią. Pamiętamy o odpowiednim rozmiarze kuwety (boki niskie, bez dachu, mieszczące dorosłego osobnika) i utrzymywaniu jej w należytej czystości (wybór ściółki: naturalna, przemysłowa – w zależności od preferencji).  Ważna zasada: jeden kot = jedna kuweta.

Zabawa kocia to nic innego jak instynkt łowczy. Zdobywanie wiedzy przez kociaki, w dorosłym życiu kotów ujawnia się w doskonaleniu umiejętności łowczych i zachowawczych. Należy unikać zabaw wzmagających agresywność kota i pamiętać, że człowiek nigdy nie może być celem takich zabaw!

Zniszczenia powodowane przez koty, takie jak np. znakowanie terytorium poprzez skrobanie – drapanie przedmiotów, może stanowić o niepokoju socjalnym spowodowanym w środowisku kota, o samej zmianie środowiska, trybie życia lub innych czynnikach stresogennych. Należy zatem zmniejszać jego napięcie, dążąc do stabilizacji tego środowiska, zachęcać do używania drapaków – słupków do drapania; odwracać uwagę od drapanego miejsca, np. zabawką; unikać karania i hałaśliwego zachowania.

Powiązane Produkty

Stoma-Zym L Lamelki dla psów o masie ciała powyżej 15 kg
28,00 zł

Stoma-Zym L Lamelki dla psów o masie ciała powyżej 15 kg

Lamelki są przeznaczone do regularnego gryzienia, co wpływa na oczyszczanie powierzchni zębów. Ich gryzienie stymuluje w...

Produkt niedostępny
Super Benek Kocimiętka Spray
14,60 zł

Super Benek Kocimiętka Spray

Preparat na bazie ekstraktów ziołowych z kozłka lekarskiego, przywabiający i zachęcający koty do zabawy, i aktywności fi...

Produkt niedostępny
Stoma-Zym M Lamelki dla psów o masie ciała 7-15 kg
27,00 zł

Stoma-Zym M Lamelki dla psów o masie ciała 7-15 kg

Lamelki są przeznaczone do regularnego gryzienia, co wpływa na oczyszczanie powierzchni zębów. Ich gryzienie stymuluje w...

Produkt niedostępny