Ciało żółwia jest szalenie charakterystyczne bo pokryte pancerzem. Karapaks żółwia lądowego jest wypukły - okrągły albo paraboliczny i bardziej odporny na obciążenia. Z kolei żółwia wodnego bardziej płaski - eliptyczny, stwarzający przy pływaniu mniej oporu.
Karapaksy i plastrony u różnych gatunków żółwi są ze sobą połączone. I to na wielorakie sposoby. Ich połączenie, czyli mostek - może być miękkie albo sztywne. Może tworzyć coś na kształt zawiasów, które pozwalają na jego domykanie. Wielkość karapaksu rekordzisty żółwia morskiego sięga 2 m.
Pancerze zamykają się i od przodu, i od tyłu, albo tylko od przodu. Karapksy żołwich gatunków mają spektakularne ozdobniki jak np. wyrosty, rogi, czy grzebienie, a kolor dopasowuje się do wymagań środowiskowych związanych z polowaniem lub ochroną przed drapieżnikami.
Na barwę karapaksu ma także wpływ stref klimatycznych. W umiarkowanej, żółwie są zabarwione na ciemno dla absorpcji większej ilości ciepła słonecznego. Z kolei żółwie tropików są jasne.
Pancerze nowonarodzonych żółwi są miękkie i twardnieją w procesie dojrzewania oraz kumulowania w nich wapnia. U osobników starszych są już zwykle całkowicie skostniałe.
Pamiętajmy, że u żółwi może dojść do urazów pancerza. Interwencja weterynaryjna staje się wręcz potrzebna.
WAŻNE! Jeśli doszło do otwarcia jamy ciała, nie można dopuścić do jej wysychania.
Pomocy należy szukać w lecznicach weterynaryjnych, które zajmują się diagnostyką i leczeniem zwierząt egzotycznych.