Niezdolność do werbalnego wyrażania bólu przez zwierzę nie oznacza, że bólu oraz jego skutków nie ma.
DEFINICJE
- Ból -> “nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne powstające w związku z realnym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia” (definicja wg Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu - ang. International Association for the Study of Pain).
- Ból u zwierząt -> “negatywne doznanie czuciowe lub emocjonalne stanowiące przejaw świadomości zwierzęcia co do uszkodzenia lub zagrożenia spójności jego tkanek (...), powodujące zmiany w fizjologii i zachowaniach ukierunkowanych na ograniczenie lub uniknięcie uszkodzenia, zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu i ułatwienie powrotu do zdrowia” (Molony i Kent, 1997).
- Ostry ból -> “nagle występujące, względnie krótkie odczucie, które generalnie można złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych” (Hellyer i in., 2007).
- Ból przewlekły -> “(...) trwa dłużej, niż wynikałoby z przebiegu choroby lub procesu gojenia albo jeśli jest związany z trwałymi lub nawracającymi zaburzeniami" (Hellyer i in., 2007).
- Przewlekły ból -> 1) słabo poddaje się leczeniu lekami przeciwbólowymi, 2) może ustępować przy (a) leczeniu skojarzonym (leki przeciwbólowe + leki uspokajające), (b) po fizykoterapii, (c) po zmianie środowiska, (d) po modyfikacji behawioralnej.
- Ostry ból -> pełni rolę biologiczną -> sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś złego.
- Przewlekły ból -> nie pełni roli biologicznej -> wywiera niekorzystne działanie stresogenne.