Choroby mięśni i kości - nocycepcja ('ból') cz. I

Ssaki bezsprzecznie posiadają wszystkie mechanizmy konieczne do odbierania, przekazywania i przetwarzania bodźców bólowych. Uznaje się powszechnie, że zwierzęta są zdolne odczuwać ból, mimo iż nie są w stanie tego werbalnie zakomunikować.

Data publikacji: 29/05/2024

Niezdolność do werbalnego wyrażania bólu przez zwierzę nie oznacza, że bólu oraz jego skutków nie ma.


DEFINICJE

  • Ból -> “nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne powstające w związku z realnym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia” (definicja wg Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu - ang. International Association for the Study of Pain).
  • Ból u zwierząt -> “negatywne doznanie czuciowe lub emocjonalne stanowiące przejaw świadomości zwierzęcia co do uszkodzenia lub zagrożenia spójności jego tkanek (...), powodujące zmiany w fizjologii i zachowaniach ukierunkowanych na ograniczenie lub uniknięcie uszkodzenia, zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu i ułatwienie powrotu do zdrowia” (Molony i Kent, 1997).
  • Ostry ból -> “nagle występujące, względnie krótkie odczucie, które generalnie można złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych” (Hellyer i in., 2007).
  • Ból przewlekły -> “(...) trwa dłużej, niż wynikałoby z przebiegu choroby lub procesu gojenia albo jeśli jest związany z trwałymi lub nawracającymi zaburzeniami" (Hellyer i in., 2007).
  • Przewlekły ból -> 1) słabo poddaje się leczeniu lekami przeciwbólowymi, 2) może ustępować przy (a) leczeniu skojarzonym (leki przeciwbólowe + leki uspokajające), (b) po fizykoterapii, (c) po zmianie środowiska, (d) po modyfikacji behawioralnej.
  • Ostry ból -> pełni rolę biologiczną -> sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś złego.
  • Przewlekły ból -> nie pełni roli biologicznej -> wywiera niekorzystne działanie stresogenne.

Powiązane Produkty

AMYLACTIV DIGEST 30 kapsułek
87,40 zł

AMYLACTIV DIGEST 30 kapsułek

AMYLACTIV DIGEST  przeznaczony jest dla zwierząt z problemami trawiennymi, po przebytych chorobach przewodu pokarmo...

TriDigest
70,10 zł

TriDigest

TriDigest jednocześnie wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, pobudza wydzielanie żółci, stymuluje wydzielanie soku tr...

PROAMYL
65,50 zł

PROAMYL

PROAMYL to odżywka białkowa dla psów i kotów, będąca źródłem wysokiej jakości hydrolizowanego białka drobiowego (88...