Objawy zaburzeń żołądkowo-jelitowych u kotów

Omawiając psie zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wiedząc już, z czym temat ‘się je’ – kwestia kocich chorób układu pokarmowego z pewnością będzie łatwiejsza w odbiorze.

Data publikacji: 04/11/2020

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy: alergię albo nietolerancję pokarmu; nagłą zmianę w diecie; jedzenie zepsutego pokarmu; pasożyty; jedzenie albo połykanie ciał obcych; leki; choroby nerek; choroby trzustki; choroby układowe.


Jakie objawy powinny niepokoić: biegunka albo zaparcia; utrata apetytu; wymioty; wzdęcia; utrata masy ciała.


Postawienie diagnozy to etap niezbędny, dlatego konieczne jest badanie kliniczne w lecznicy weterynaryjnej i wywiad z właścicielem.


Rozszerzona diagnostyka: badanie krwi; inne analizy laboratoryjne; prześwietlenia (RTG) i badanie ultrasonograficzne (USG); endoskopia; biopsja.


Leczenie: wprowadzenie właściwej diety; terapia z lekami; operacja jamy brzusznej.


Dieta: lekkostrawna, aby nie obciążać upośledzonych jelit i aby ilość wchłanianych składników odżywczych była jak największa; z ograniczoną liczbą źródeł białka; z dodatkiem prebiotyków, jak np. inuliny, aby zapewnić równowagę mikroflory przewodu pokarmowego i wyścielić go dobroczynnymi kulturami bakterii.


WAŻNE! Odpowiednia dieta gastroenterologiczna powinna także wspierać układ moczowy kotów.

Powiązane Produkty

4T Veterinary Diet INTESTINAL CAT 400 g
20,20 zł

4T Veterinary Diet INTESTINAL CAT 400 g

Dieta weterynaryjna Intestinal Cat zapewnia odpowiednie żywienie kotów z zaburzeniami funkcji przewodu pokarmowego. Smak...

Produkt niedostępny
ANTI-HAIRBALL
58,60 zł

ANTI-HAIRBALL

Anti-Hairball to preparat zawierający optymalną kombinację włókien pokarmowych, które wspomagają pasaż jelitowy i zapobi...

FLORA Balance 120 kapsułek
171,60 zł

FLORA Balance 120 kapsułek

FLORA Balance to synbiotyk (połączenie probiotyku z prebiotykiem), którego aktywne składniki wspierają prawidłową pracę...