Inne rozpoznawalane objawy: ulewanie albo utrata apetytu; utrata masy ciała; zaparcia albo nadmierne gazy; krew lub śluz w kale.
Dla postawienia diagnozy konieczne jest badanie kliniczne w lecznicy weterynaryjnej i wywiad z właścicielem.
W przypadku ukrytych chorób przewodu pokarmowego diagnostykę rozszerzamy o: analizę kału; badanie krwi i moczu; prześwietlenia (RTG) i badanie ultrasonograficzne (USG); endoskopię; biopsję.
Kwestia leczenia: wprowadzenie właściwej diety; terapia z lekami; operacja jamy brzusznej.
WAŻNE! Aby pomóc psu przebrnąć przez proces chorobowy żołądka i jelit, należy zadbać o jego właściwą dietę. Ograniczamy w ten sposób objawy choroby i prawidłowo wspieramy psią rekonwalescencję.
Świadome żywienie psa z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi to olbrzymi sukces właściciela. Tylko kompletne i prawidłowe trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych z pokarmu zapewni zwierzęciu zdrowie. Wybieramy zatem diety lekkostrawne, o niskiej zawartości tłuszczu, zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3, prebiotyki i rozpuszczalne włókno pokarmowe.
Pamiętamy, aby pokarm zawierał łatwe do strawienia składniki, które nie obciążą upośledzonych jelit. Dodatkowo, aby ilość wchłanianych wartości odżywczych była jak największa.
W przypadku niektórych chorób układu pokarmowego alternatywą diety gastroenterologicznej może stać się również łagodna dieta dla alergików pokarmowych.