Rasa oficjalnie hodowana od lat ‘80 XX w. Rozmiłowana w niej była ks. Izabella Radziwiłłowa, która w majątku Mańkiewicze na Polesiu hodowała ją pod przydomkiem ‘Lwa’. Do swojej hodowli sprowadzała angielskie i walijskie springery, i cockery. Obecnie w Polsce szacuje się, że liczba osobników dobija do 500.
Psy, które odegrały największą rolę we współczesnej hodowli: PESTKA, DUBELT, BRUDAS, SŁONKA, KOS-KOŁOWIN, KAWKA, ALKA, LEON, LULU (z Szerokiego Boru).
- Hodowla ks. I. Radziwiłłowej -> przetrwała do 1939 r.
- Po wybuchu II Wojny Światowej -> spaniele zostały zarekwirowane i wywiezione do Rosji.
- Wzrost zainteresowania w Polsce rodzimymi małymi psami myśliwskimi nastąpił -> 1) w latach ‘80 ub. w., 2) na skutek dobrego stanu zwierzyny drobnej.
- Spaniele -> okazały się strzałem w dziesiątkę.
- Ojciec chrzestny rasy, dr inż. Andrzej Krzywiński -> 1) naukowiec, przyrodnik, myśliwy, sędzia prób pracy psów myśliwskich, 2) hodowca jamników, łajek i jagdterierów z przydomkiem ‘z Szerokiego Boru’.
- Spaniele -> 1) wytrwałe w pracy, 2) doskonale aportują z lądu i wody, 3) uwielbiają buszowanie i bobrowanie w szuwarach, 4) idą zarówno po ciepłym, jak i zimnym tropie, 5) dobrze pracują po farbie (tj. idą po krwi).
- Dalsze cechy -> 1) o zdecydowanym charakterze, 2) odporne na niekorzystne warunki pogodowe, 3) bardzo chętne do współpracy z człowiekiem, 4) zdrowe i długowieczne, 5) niezmordowane w pracy, 6) mili domownicy wymagający zajęcia - bez niego nudzą się.
- Umaszczenie -> 1) brązowe przesiane, 2) czarne przesiane, 3) czarne z podpalaniem.
- Wykorzystywanie w łowiectwie nie tylko w Polsce, ale również -> 1) w Holandii, 2) na Litwie, 3) w Rosji.