O polowaniach ze swoimi psami na Wołyniu, Podolu i Ukrainie wspominają Maurycy Trybulski, Józef Pawłusiewicz, Witold Ziembicki i Stefan Błocki. Gniazdo gończych dzikarzy im. Antoniego Mogilnickiego z Dobrohostawu k/Stebnika było wysoko notowane w całej okolicy.
Psy zapisane na stałe w historii rasy: 1) ZAGRAJ, LUTNIA, ŚPIEWAK, CYTRA, LOTNY HURON (z Karpat), 2) MERA, MORUS (Wilczy Pazur), 3) KAPRYS-NEGRO (z Tatrzańskich Lasów), 4) SUPEŁ (z Warmińskich Szczekaczy), 5) OBÓJ, NICPOŃ (Cnotliwy Nos), 6) MAJOR (Ziębowe Wzgórze), 7) RABAN (z Huculskiej Łąki), 8) SZABLA (Kłusująca Sfora), 9) DRAGON (ze Szkółki Leśnej).
- Gończe to psy -> 1) lżejszego typu niż ogary, 2) bardziej zwrotne, 3) szybsze (w ruchu i w reakcjach), 4) orientujące się w sforze co do swoich możliwości, umiejętności i przejęcia roli, 5) brawurowo odważne, 6) roztropne, 7) pracujące w trudnym terenie, 8) tropiące i odszukujące postrzałki, 9) dostosowujące się do różnych warunków (miejskich i wiejskich).
- Obecnie -> rasa najliczniej wykorzystywana w Polsce spośród psów myśliwskich.
- Dalsze cechy -> 1) lojalny i rodzinny, 2) uwielbiający zajęcia ruchowe i mentalne, 3) lubujący się w wycieczkach i spacerach połączonych z tropieniem, aportowaniem, biegiem, 4) o niebagatelnej urodzie.
- Umaszczenie -> 1) czarny podpalany (najpopularniejsze), 2) brązowy podpalany, 3) rudy.
- Ojciec chrzestny rasy, płk. Józef Pawłusiewicz -> 1) spadkobierca i kontynuator hodowli po dziadku, i ojcu (hodowla z przydomkiem ‘z Karpat’), 2) twórca Szkoły Psów Służbowych w Sułkowicach, 3) świetny znawca psiej psychiki.