Choroba zwyrodnieniowa stawów

Czy wiesz, jak łatwo przeoczyć pierwsze objawy zapalenia kości i stawów? Niechęć do długich spacerów, trudności z porannym wstawaniem albo podnoszeniem się, trudności z chodzeniem po schodach w górę i w dół, we wskakiwaniu i zeskakiwaniu z samochodu, kanapy, a także kulawizna lub sztywność podczas spaceru albo biegu. Zachęcamy! Obserwuj swojego psa i pomóż mu uniknąć bólu.

Data publikacji: 05/10/2020

Szacuje się, że na choroby stawów i kości cierpi nawet 1 na 5 psów powyżej 1. roku życia. Pamiętamy jednak, że tendencja ta wpisana jest szczególnie przy psach w wieku senioralnym oraz zwierząt otyłych lub z nadwagą. Owszem, dziedziczenie nieprawidłowości w stawach jak np. dysplazja stawu biodrowego, czy łokciowego - też jest możliwe, ale decydując się na osobnika predysponowanego rasą, niejako jesteśmy na taki problem przygotowani.


Co nas powinno zaniepokoić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Wyraźnie zmniejszona aktywność fizyczna i sztywność chodu podczas wysiłku lub po odpoczynku. Niechęć przy poruszaniu i braniu na ręce. Dodatkowo, powolne wstawanie i trudności przy wejściu po schodach.

Zwyrodnienia stawów - Osteoartritis, to bardzo częsta choroba u zwierząt. Czynnikiem zapalnym jej powstania mogą stać się urazy mechaniczne, przebyte zabiegi ortopedyczne, wady w rozwoju i przywołany już wcześniej wiek.

Stawiamy pytanie: co dalej? czym to grozi? Niestety, degeneracją chrząstki stawowej, która w konsekwencji powoduje silny ból. Nieużywanie bolącej kończyny przez zwierzaka powoduje z kolei zanikanie masy mięśniowej, czego następstwem okazuje się pogorszenie stanu psycho-ruchowego naszego pupila.

Rozpoznanie schorzeń stawowo-kostnych w dzisiejszej medycynie weterynaryjnej nie stanowi większych problemów. Badanie kliniczne, ortopedyczne i wykonanie RTG to warunki konieczne w diagnostyce. Nad leczeniem pacjenta i ograniczeniem bólu czuwa lekarz weterynarii, który określa zaawansowanie zmian, wprowadza odpowiednią terapię z użyciem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Pozostaje jeszcze suplementacja, którą możemy wprowadzić po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jeśli decydujemy się na psa konkretnej, dużej rasy - możemy w fazie wzrostu wspomagać go cyklicznie porcją glukozaminy i chondroityny, a dalej kwasem hialuronowym. Nad wyborem odpowiedniego preparatu oraz czasem podawania zawsze powinien czuwać weterynarz. Miejmy to na uwadze.

Liczba produktów w tematyce stawów dostępnych na rynku jest olbrzymia. Od preparatów w tabletkach, otwieralnych kapsułkach, po syropy, czy smakołyki. Zgodnie z maksymą - lepiej zapobiegać, niż leczyć - zachęcamy do analizy oferowanych specyfików. Zaufajmy specjalistom, którzy opracowując formułę działania, finalnie oferują gotowy produkt do korzystania.  

Powiązane Produkty

Aptus Apto-Flex 500 ml
165,50 zł

Aptus Apto-Flex 500 ml

Preparat APTO-FLEX dla psów i kotów postaci syropu, chroniący chrząstki stawowe i wspierający zdrowie stawów. Dobrze prz...

Dermapharm HMB Power
24,10 zł

Dermapharm HMB Power

HMB Power dr Seidla to preparat podnoszący wytrzymałość i siłę gołębi, a także sprawność ich systemu odpornościowego. Je...

ArthroMax 500 ml
Promocja 85,90 zł 91,70 zł

ArthroMax 500 ml

ArthroMax to preparat dla psów w formie łatwo przyswajalnego syropu. Zawarte składniki posiadają właściwości chondroprot...