Nawracające lub długotrwałe procesy chorobowe w jamie nosowej finalnie prowadzą do zniszczenia struktury małżowin nosowych i uszkodzenia nabłonka rzęskowego. W rezultacie mechanizm ochronny tychże struktur przestaje należycie funkcjonować.
PATOFIZJOLOGIA WYPŁYWU Z JAMY NOSOWEJ
- Określenie konkretnej przyczyny choroby jamy nosowej bywa trudne.
- Skomplikowane staje się także odróżnienie procesów łagodnych od złośliwych.
- Usuwanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej odbywa się za pomocą dwóch mechanizmów -> 1) kichania, 2) połykania.
- Kiedy objętość płynu w jamie nosowej jest nadmierna -> wydzielina ta wydostaje się na zewnątrz przez nozdrza przednie.
- Często towarzyszy temu krwawienie -> rozległa sieć naczyń krwionośnych znajduje się tuż przy powierzchni błony śluzowej.
- Jeśli uszkodzeniu uległa ściana dużych naczyń krwionośnych w przewodach nosowych -> 1) krwawienie z jamy nosowej może być obfite, 2) niekiedy zagrażające życiu.
- Tego typu uszkodzenia przebiegające z poważnym krwawieniem -> najczęściej towarzyszą zmianom naciekającym, jak 1) ziarniniakom grzybiczym i 2) nowotworom.
- Zasadniczo niemożliwe jest całkowite naprawienie uszkodzonych delikatnych struktur wewnątrz nosa.
- Jeśli zatem rozrost gruczołów lub proces chorobowy w wyniku uszkodzeń struktur zniszczy szkielet małżowin nosowych -> dojdzie wówczas do takich zaburzeń funkcjonowania jamy nosowej, które utrzymywać się będą mimo wyleczenia choroby pierwotnej.
- Najczęściej o tego typu zniszczeniach mówimy w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych -> szczególnie przez 1) herpeswirusa, 2) kaliciwirusa.
- W przypadku osłabienia mechanizmów obronnych jamy nosowej -> jest ona narażona na przewlekłe wtórne zakażenia bakteryjne -> leczone jedynie objawowo.
- Diagnostyka ma na celu odróżnienie -> 1) postępujących i potencjalnie zagrażających życiu procesów chorobowych, które wymagają przyczynowego postępowania (a) farmakologicznego lub (b) chirurgicznego od 2) przewlekłych i nie postępujących chorób, wymagających długotrwałej terapii objawowej.