Kiedy stwierdza się takie objawy, jak wymioty, biegunka, ból okolicy brzucha, nadmierne łaknienie i pragnienie, zwiększone wydalanie moczu i obrzęki - zwierzę powinno jak najszybciej trafić do lecznicy weterynaryjnej.
DEFINICJE
- Powiększenie powłok brzusznych - nagłe lub stopniowe zwiększenie obrysu jamy brzusznej; skutek nagromadzenia się płynu w jamie brzusznej lub powiększenia narządów wewnętrznych.
- Wodobrzusze - termin określający dwa rodzaje płynu, tj. patologicznie nagromadzony przesięk i przesięk zmodyfikowany w jamie otrzewnowej; rzadko mają związek z zakażeniem.
- Wysięk - płyn, którego obecność w jamie brzusznej świadczy o złym stanie pacjenta; często z ostrym przebiegiem; postępowanie diagnostyczne powinno być szybkie - leczenie natychmiastowe, w tym operacyjne.
PATOFIZJOLOGIA
- Patomechanizmy, które prowadzą do wodobrzusza - są podobne do mechanizmów występujących w przypadku pojawienia się płynu pozakomórkowego w dowolnych okolicach ciała - mówimy wtedy o obrzękach.
- pierwotne przechodzenie osocza z krwi do przestrzeni międzytkankowej i rozwój hipowolemii z wtórną, nerkową retencją elektrolitów oraz wody,
- pierwotne zaburzenia powodujące nadmierne zatrzymanie elektrolitów i wody, które prowadzą do przechodzenia płynów do przestrzeni pozakomórkowej i przesiąkanie płynów z osocza do przestrzeni międzytkankowej.
- obniża się ciśnienie osmotyczne (hipoalbuminemia),
- wzrasta ciśnienie hydrostatyczne w naczyniach włosowatych,
- zwiększa się przepuszczalność naczyń włosowatych,
- następują zaburzenia odpływu limfy,
- dochodzi do nadmiernej, nerkowej retencji sodu i wody.
- gwałtowne gromadzenie się krwi w jamie brzusznej - przy urazie lub przerwaniu ciągłości tkanek w przypadku naczyniakomięsaka krwionośnego śledziony; możliwe objawy wstrząsu hipowolemicznego,
- gromadzenie się moczu w przestrzeni otrzewnowej lub pozaotrzewnowej - przy przerwaniu ciągłości tkanek w układzie moczowym; objawy jak przy ostrej niewydolności nerek lub mocznicy,
- przeciek żółci do jamy otrzewnowej - spowoduje chemiczne zapalenie otrzewnej i żółtaczkę,
- rozerwanie ściany jelita - zazwyczaj prowadzi do septycznego zapalenia otrzewnej z objawami endotoksemii i wstrząsu septycznego.
POSTĘPOWANIE DIAGNOSTYCZNE
- Dokładny wywiad - różne przyczyny powiększenia jamy brzusznej (nadczynność kory nadnerczy, naczyniakomięsak krwionośny śledziony, prawokomorowa niewydolność serca, choroba osierdzia).
- Pełne badanie kliniczne - powiększenie jamy brzusznej może mieć związek z powiększeniem się narządów wewnętrznych lub gromadzeniem płynu.
- Przy trudnościach z określeniem przyczyny powiększenia jamy brzusznej (powiększenie narządów wewnętrznych lub nagromadzenie się płynu) - należy wykonać przeglądowe badanie radiologiczne lub ultrasonograficzne jamy brzusznej.
- Analizę gromadzącego się płynu wykonuje się przy jednoczesnym powiększeniu narządów i nagromadzeniu płynu.