4min czytania

Najlepszy przyjaciel rodziny, czyli jak wybrać psa, by nie stał się problemem na lata?

Przemyślana decyzja o kupnie lub przygarnięciu psa ze schroniska uchroni nas przed niepotrzebnymi problemami. Świadomy i roztropny wybór rasy to pierwszy krok, by powiększyć nasze rodziny o nowego osobnika. Zapraszamy do lektury...

Data publikacji: 19/02/2016

Pies w domu to nowy członek rodziny, którego nie wolno zaniedbywać. Rodzina decydując się na psa w domu, musi mieć świadomość obowiązków, a czasem trudności związanych z obecnością czworonoga pod wspólnym dachem.

Decydując się na szczeniaka, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wielkość mieszkania jest istotna, ponieważ psy dużych ras z założenia potrzebują więcej miejsca i źle czują się w ciasnych pomieszczeniach. Wyjątkiem jest dog niemiecki, który jest w stanie przyzwyczaić się do małego mieszkania, pod warunkiem możliwości wychodzenia na długie spacery.

Miejsce w jakim mieszkamy, jest istotne. Psy z tendencją do nadwagi, czy psy o ruchliwym usposobieniu potrzebują sporej dawki ruchu i tym samym przestrzeni do wybiegania. Jeśli mamy niewiele czasu na wspólne spacery, powinniśmy wybierać psy ras, których zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny jest mniejszy. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, możemy wybrać psa odpornego na zmienne warunki atmosferyczne i z zamiłowaniem do pilnowania posesji.

Innym kryterium w wyborze rasy jest pielęgnacja czworonoga. Długie futro wymaga większej uwagi, co może być trudne, jeśli jesteśmy zapracowani i nie możemy poświęcać wystarczająco dużo czasu na codzienne szczotkowanie oraz systematyczne wizyty u psiego fryzjera. Istotne jest także regularne czyszczenie uszu, przycinanie pazurów oraz kąpiele.

W wyborze psa dla rodziny nie bez znaczenia okazują się predyspozycje danej rasy, jej pochodzenie oraz cechy charakteru. Towarzysz zabaw dla dziecka musi być wszak cierpliwy, oddany i opiekuńczy. Dobrze kiedy lubi zabawę i jest wesoły, bez skłonności w przejawianiu agresji. Rasy, które szczególnie nadają się dla rodzin to: owczarek niemiecki, owczarek szkocki, labrador retriever, golden retriever, bokser, pudel, berneński pies pasterski, czy buldog francuski.

Powiązane Produkty

Otosol 100 ml
31,60 zł

Otosol 100 ml

Otosol służy do czyszczenia, dezynfekcji i pielęgnacji uszu u psów, i kotów.

dr Seidel Szampon dla szczeniąt z alantoiną
20,10 zł

dr Seidel Szampon dla szczeniąt z alantoiną

Skoncentrowany szampon dr Seidla dla szczeniąt oparty jest na wyjątkowo łagodnych środkach myjących, przeznaczonych dla...

GenoMune
Promocja 65,00 zł 70,40 zł

GenoMune

GenoMune zawiera beta-1,3/1,6-D-glukan (o najwyższym stopniu oczyszczenia) – 10 mg/ml. Immunostymulacja i wzmocnienie na...