6min czytania

Akcesoria dla psów małych ras

Zadbaj o swojego milusińskiego czworonoga z troską i odpowiedzialnością. Kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, aby utrzymać zwierzaka w doskonałej formie.

Data publikacji: 19/01/2016

Rasy psów małych rozmiarów mają specyficzne wymagania i tym samym potrzebują szczególnej troski.
W tekście kilka istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze: wychłodzenie organizmu. Zimowa pora roku to czas, w którym konieczne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ciepła, zwłaszcza kiedy wybieramy się z psem na spacer. Wspomogą nas w tym specjalne ubranka dla psów małych ras, dostępne zarówno w stacjonarnych sklepach zoologicznych, jak i tych wirtualnych on-line. Ubranka takie jak ocieplane kurtki, bluzy, futerka - oprócz funkcji, która w swoim założeniu ma chronić psa przed utratą ciepła, pełnią rolę wizualną - przykuwają zmyślnym strojem uwagę przechodniów. Istotne jednak, aby ubranko zakładane psu nie spowodowało przegrzania jego organizmu, gdyż to z kolei generuje kłopoty ze zdrowiem.

Po drugie, ważne jest odpowiednie pożywienie. Często właściciel yorka, maltańczyka albo miniaturowego pinczera zakłada, że pokarm podawany zwierzęciu o małych gabarytach powinien być serwowany w najdrobniejszej postaci. To błędne myślenie, nazywane przeze mnie ‘regułą duszenia widelcem’, wynika z pewnością z dobrej wiary właściciela, jednakże układ pokarmowy małego psa jest identyczny jak owczarka niemieckiego, berneńskiego psa pasterskiego, czy doga niemieckiego. Różni je jedynie wielkość. Dlatego psy małych ras powinny tak samo używać zębów do gryzienia, jak ich starsza brać. Gryzienie, a nie połykanie jedzenia, ściera płytkę nazębną i zapobiega tworzeniu się nie tylko przykrego zapachu w jamie ustnej psa, ale chroni go przed utratą zębów. Pamiętajmy o tym i z racjonalną troską zadbajmy o temat żywienia ‘małego-dużego’ psa.   

Kolejny aspekt - akcesoria do pielęgnacji włosów i sierści. Sklepy zapewniają nam cały szereg grzebieni, szczotek i gumek, spinek oraz spineczek. Do tego dodajmy spory wachlarz odżywek i szamponów, które działają aromaterapeutycznie również dla właścicieli.

Dalej, temat pazurów, oczu i uszu. Systematyczne przycinanie pazurów uchroni psa przed ich wrastaniem, zawinięciem itp. (potrzebne małe nożyczki, obcinaczki - dostępne w sklepach zoologicznych), a także zapewni komfort w chodzeniu i bieganiu.

Higiena oczu psa powinna być regularna i stosowana tylko, i wyłącznie w oparciu o produkty, które posiadają działania łagodzące i kojące - czyli bezpieczne, a nie podrażniające. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne oczu odpowiednimi preparatami mają na celu usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń z worka spojówkowego, wydzieliny lub ciał obcych, naturalnie nawilżą oczy i powieki zwierzęcia oraz złagodzą podrażnienia spojówek.

Z kolei systematyczne usuwanie włosów z uszu wpływa na odpowiedni poziom słyszenia i zabezpiecza je przed  infekcjami. Uszy, zwłaszcza opadające, to miejsce, w którym poprzez utrudniony dostęp powietrza, a także zbierającą się wilgotność, nie trudno o powstanie skupisk bakterii, grzybów, czy drożdżaków. Zatem usuwanie włosów z uszu, zalecane jest takim rasom jak: yorkshire terrier, maltańczyk, czy shih-tzu.W tym temacie pomoże Wam groomer i jego fachowość lub też Wasz lekarz weterynarii, którzy poprzez usuwanie, czyli wyrywanie włosów (z początku bolesne), pomogą utrzymać uszy psa w należytym stanie. Pamiętajmy, przycinanie włosów nie spełnia tego zadania. Włos przycięty, który odrasta, jest mocniejszy, twardszy i kłujący. Zabieg ‘przycinania’ wyrządzi zatem psu większą szkodę aniżeli pożytek. Zaleca się stosowanie odpowiednich pudrów (dostępne w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych) ułatwiających usunięcie włosów.

Na koniec swoista pigułka informacji, bardziej celem przypomnienia aniżeli pouczenia, i tak:
- w okresie od wiosny do późnej jesieni zabezpieczamy psiaka preparatami chroniącymi go przed inwazją pcheł i kleszczy,
- odrobaczamy psa regularnie co 3 miesiące,
zaopatrzamy się w miskę do picia wody, jedzenia, smycz, obrożę lub puszorki vel szelki, legowisko, transporter, pas bezpieczeństwa i szelki lub fotelik do samochodu - pełna gama tych produktów, a także wciąż nowo powstających, dostępna jest w sklepach zoologicznych on-line i stacjonarnych,
- istotne są również przedmioty do zabawy jak plastikowe lub gumowe kości, piłeczki i inne ‘gryzaki’, a także adresówka na wypadek, gdyby zwierzę gdzieś się zapodziało.