Matka pszczela
Długość ciała: 20-25 mm
Masa: 180-280 mg
Żyje przeciętnie: 3-4 lata
Zwana ‘królową’: pełnowartościowa samica zdolna do składania wielkiej liczby jaj, z których mogą się rozwijać wszystkie postacie pszczelich osobników.
Liczba jaj w pełni sezonu – 3 tysiące na dobę; najczęściej liczba 1300-1800 jaj na dobę.
Wydziela feromony wchodzące w skład tzw. substancji matecznej, które zapewniają harmonijny rozwój pszczelej rodziny, jej ciągłość i prawidłowy podział pracy.
Dodatkowo, feromony te hamują rozwój jajników u pszczół robotnic. W obrębie ula przenoszone są przez pszczoły należące do świty królowej do pokarmu i w ten sposób docierają do każdego osobnika. Niedobór substancji matecznej prowadzi do rozwoju ciała tłuszczowego u pszczół i pobudza działanie jajników u robotnic. Taka sytuacja ostatecznie stanowi warunek do zakładania mateczników celem wychowania nowej matki.
Królowa nie wykonuje żadnych prac w ulu. Nie zbiera nektaru, nie zbiera pyłku, nie buduje plastrów, nie produkuje wosku i nie wychowuje potomstwa. Całe życie spędza w ulu z wyjątkiem dwóch sytuacji:
- odbycia lotu godowego
- i rojenia się pszczół (rojenie następuje w okresie najintensywniejszego rozwoju pszczelej rodziny i stanowi naturalny proces jej dzielenia).