Matka pszczela

Wierzymy, że zacytowane tutaj powiedzenie z kultowego serialu ‘Wojna domowa’: „(…) matka w środku” – zachęci Was do poczytania o pszczelim osobniku nr 1, czyli o matce pszczelej.

Data publikacji: 22/03/2021

Matka pszczela


Długość ciała: 20-25 mm

Masa: 180-280 mg

Żyje przeciętnie: 3-4 lata


Zwana ‘królową’: pełnowartościowa samica zdolna do składania wielkiej liczby jaj, z których mogą się rozwijać wszystkie postacie pszczelich osobników.

Liczba jaj w pełni sezonu – 3 tysiące na dobę; najczęściej liczba 1300-1800 jaj na dobę.


Wydziela feromony wchodzące w skład tzw. substancji matecznej, które zapewniają harmonijny rozwój pszczelej rodziny, jej ciągłość i prawidłowy podział pracy. 


Dodatkowo, feromony te hamują rozwój jajników u pszczół robotnic. W obrębie ula przenoszone są przez pszczoły należące do świty królowej do pokarmu i w ten sposób docierają do każdego osobnika. Niedobór substancji matecznej prowadzi do rozwoju ciała tłuszczowego u pszczół i pobudza działanie jajników u robotnic. Taka sytuacja ostatecznie stanowi warunek do zakładania mateczników celem wychowania nowej matki.


Królowa nie wykonuje żadnych prac w ulu. Nie zbiera nektaru, nie zbiera pyłku, nie buduje plastrów, nie produkuje wosku i nie wychowuje potomstwa. Całe życie spędza w ulu z wyjątkiem dwóch sytuacji: 

  • odbycia lotu godowego 
  • i rojenia się pszczół (rojenie następuje w okresie najintensywniejszego rozwoju pszczelej rodziny i stanowi naturalny proces jej dzielenia).

Powiązane Produkty

Vitapol VitaHerbal MIX jabłkowy dla gryzoni i królika
8,80 zł

Vitapol VitaHerbal MIX jabłkowy dla gryzoni i królika

Mieszanka paszowa uzupełniająca dla gryzoni i królika na bazie suszonego jabłka w formie kostki lub chipsa, bogata w wit...

Produkt niedostępny
Vitapol VitaHerbal chipsy bananowe dla gryzoni i królika
6,10 zł

Vitapol VitaHerbal chipsy bananowe dla gryzoni i królika

Mieszanka paszowa uzupełniająca dla gryzoni i królika na bazie suszonego banana w formie chipsa, bogata w witaminy, mine...

Produkt niedostępny